Alev Ebüzziya Siesbye Sergisi

Kadıköy'den Alev Ebüzziya Siesbye Sergisine

Kadıköy’de yaşayan ve hem genel durumlardan hem de sıkılmışlıktan karşıya, özellikle de Taksim’e gitmek istemediğimden pek çok sergiyi kaçırdığımı fark edip bu aralar tekrar sergi takip etmeye başladım. Tabi atölyeden kalan zamanlarla sergi açılışlarını denk getirmek pek mümkün olmuyor ama ucundan kıyısından yakalamaya çalışıyorum. Hatta ben açılış insanı değilim artık sanırım. Açılışlar fazla kalabalık ve hatta kuru kalabalık geliyorlar bana. Sergileri sakin, sessiz, sindirerek gezmek daha keyifli diye düşünmekteyim.

Yakın tarihlerde açılmış seramik sergilerine bakarken, sosyal medyadan da gelen etkinlik davetlerinden faydalanarak, öncelikle Alev Ebüzziya ardından da Zehra Çobanlı’nın sergilerine gitmeye karar verdim. Zehra Çobanlı sergisinin son günü 21 Aralık olarak belirtilmişti ama sabah saatlerinde orada olmama rağmen sergiyi toplamaya başlamışlardı! Serginin son günü sabahtan sergiyi toplamak gerçekten akıl alır gibi bir şey değil!! Bu sebeple saygıdeğer Ziraat Bankası İstanbul Galerisi yöneticilerine selamlarımı iletmek isterim…

Ardından Taksim Mısır Apartmanı’ndaki Galeri Nev İstanbul’a giderek Alev Ebüzziya Siesbye sergisini görebildim.

Alev Ebüzziya'nın İmzası Mavi Renk...

Öncelikle sergide 11 adet iş var sadece ve aslında mekan genişliğini düşününce son derece yeterli sayıda iş yerleştirilmiş diye düşünüyorum. Aslında 7 ya da 8 tane iş yerleştirilecek diye düşünülmüş başlangıçta ama sonradan 11’e kadar çıkmış sayı. İşler galerinin ortasına konumlandırılmış L şeklinde bir masaya yerleştirilmiş. Formlar Alev Hanım’ın uzun yıllar içinde mükemmelleştirdiği ve artık imza niteliği taşıyan tekniğiyle oluşturulmuş son derece zarif çanak formları. Kullandığı çamur beni her zaman etkilemiştir, çünkü yapısı itibariyle şamotlu çamura benzese de çok ince formlar çalışmaya uygun ve sanırım bizim Türkiye’de bulamayacağımız bir çamur. Kendisi de bir röportajında kullandığı malzemeleri Türkiye’de bulamadığını belirtmişti zaten. Yani burada üretim yapmaya devam eden seramikçiler olarak bize bir süre daha hayran hayran izlemek ve tahminlerde bulunmak düşüyor…

Asıl şaşırtıcı olansa, Alev Ebüzziya’nın bir diğer imzası olan mavi rengin bu sergide hiç kullanılmamış olması. Renkler kırmızı ve sarı ağarlıklı ve son derece canlı neredeyse neon renkler kullanmış. Kendi açıklamasında ‘’Mavilerim çok meşhur oldu, onun için şimdilik yapmıyorum’’ diyerek bir süre meşhur mavisini kullanmayacağını da belirtmişti zaten. Her ne kadar ben o mavilere yıllardır hayran olsam da, yeni renklerinin sıcaklığı da beni bir o kadar hayran etti kendilerine.

Tüm bunlar birleşince Galeri Nev İstanbul’da 12 Ocak tarihin kadar devam edecek olan Alev Ebüzziya Siesbye sergisine mutlaka gidip görmenizi öneririm. Çok keyif alacağınıza eminim. Alev Ebüzziya’nın sergisiyle ilgili yazmışken genel bir bilgi vermeden olmaz tabi…

Alev Ebüzziya Siesbye Kimdir

1938 yılında İstanbul’da doğan Alev Ebüzziya Siesbye, 1956-58 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde heykel ve Füreya Atölyesi’nde seramik çalışmaları yaptı. Daha sonraki yıllarda İstanbul Eczacıbaşı Seramik Fabrikası ve Kopenhag’da Danimarka Kraliyet Porselen Fabrikaları’nda çalışmalarını sürdürdü.

1969 yılında Kopenhag’da kendi atölyesini kuran Ebüzziya, 1987’de atölyesini Paris’e taşıdı. 1975-90 yılları arasında Almanya’da Rosenthal Porselen Fabrikası’nda tasarımcı olarak çalışan Ebüzziya, 1984’ten sonra da Kopenhag’daki Kraliyet Porselen Fabrikaları’nda çalışmalarına devam etti.

Kırk yılı aşkın bir zamandır seramikle çalışan ve bugün çeşitli kişisel ve kurumsal koleksiyonlarda üç bin eseri bulunan sanatçı, özellikle Danimarka ve İngiltere’deki Kraliyet Koleksiyonları, Japonya İmparatorluk Sarayı ve Ebüzziya’nın en çok eserine sahip olan Rotterdam’daki Boymans van Beuningen Müzesi dikkat çekiyor.


Etiketler