Hazır Seramik Sırları

Hazır Seramik Sırı Alırken

Burada tüm teknikleri ve malzmeleri tek tek zamanla anlatmaya çalışacağım tabi ki, ama şimdilik en sık kullanılan sırlama ve boyama ürünlerinden bahsetmek isterim.

Sır Nedir?

Sır, çamurun üzerini kaplayıp, yüzeyi dış etkenlerden koruyan tabakadır basitçe tanımlamak gerekirse. İçeriğinde ise Kaolen, Kuvars, Feldspat, Kalsit, Magnezit gibi hammaddeler bulunur. Sıvılar, gazlar, asit ve bazlar pişmiş olsa bile zamanla seramik çamurunu etkiler ve aşındırır. Hijyenik açıdan da, çamurun içine sıvı girmesi ve orada yerleşmesi durumunda bakteri üretimi söz konusu olacaktır. Dolayısıyla sıvıyla temas edecek olan seramik yüzeyler sırlanmalıdır.

Eğer hazır sır kullanılacaksa, bizim için asıl önemli nokta kullanacağımız sırın pişme derecesi ve seramiğin fonksiyonel olarak kullanılıp kullanılmayacağıdır. Porselen gibi yüksek pişme dereceli çamurla çalışmıyorsak, kullandığımız sırın pişme derecesi genellikle 900 ile 1100 derece arasında olur. Botz ya da Duncan gibi markaların paketlerinde ve kataloglarında pişme dereceleri yazdığından rahatlıkla bu bilgiye ulaşılabilir. Aksi halde sırı temin ettiğiniz yere mutlaka sormalısınız.

Biz atölyede genellikle bu iki markayı kullanıyoruz öğrencilerimizle. Kullandığımız şeffaf sır ise Eczacıbaşı’na ait. Dolayısıyla rahatlıkla derece bilgisine ulaşabiliyoruz. Şimdiye kadar bu konuyla ilgili bir sorun yaşamadık en azından

Sırın Sıvı ya da Sıcak Yiyeceklerle Teması

Seramik üretmeye başladığımdan beri aslında çok da dikkat edilmeyen bir konu olduğunu düşünüyorum bu konunun. Hem atölyelerde üretim yapanlar hem de öğrenciler pek de önem göstermiyor gibiler. Ancak dışarıdan hazır olarak aldığınız seramik kupalar ya da tabaklarda bile, uzun süreli kullanımda insan sağlığını etkileyecek maddeler bulunmakta. Kurşun bunların başlıcalarından. Bu konuyla ilgili daha detaylı bir yazı hazırlamaya çalışacağım ama başlığımızdan çok uzaklaşmadan devam etmek gerekirse, hazır sıvı sır alırken, boyayacağınız seramiğin sıvı ya da sıcak gıda ile temas edip etmeyeceğine göre seçim yapmanız gerekli. Bu da kullandığınız markanın kataloğunda ya da paketlerin üzerinde genellikle yazar. Örneğin Duncan paketlerinde ‘’Safe For Food Containers’’ ibaresi bulunur. Botz’da ise daha önce yoktu ama, yeni paketlerinde bir fincan işareti görebilirsiniz. Eğer bu iki marka için herhangi bir açıklama göremiyorsanız, sırı aldığınız yere mutlaka gıdaya uyumlu olup olmadığını sorun.

Özellikle efektli sırlar (çatlak / crackle gibi) çok güzel görünseler de sıvı ve sıcak gıdayla birlikte kullanıma uygun olmuyorlar maalesef. Tasarımınızı ve uygulamanızı oluştururken bu da önemli bir faktör. Lütfen sırı temin ettiğiniz yere sormaktan çekinmeyin, çünkü sonuçta sizin sağlığınızdan önemli değil.


Etiketler