Çini Kursu

Çini Kursunda Neler Yaparız

Çini Kursunda, hazır pişmiş bisküvi ürünler üzerine geleneksel çini tekniğiyle dekorlama yapmaktayız.
Çini bir boyama tekniği olması olmasının yanında, son derece özverili ve detaylı çalışmayı gerektiren bir sanattır. Teknikle tasarımın mükemmel birleşiminin yüzlerce yıllık birikimidir de aynı zamanda. Biz de Çini kursumuzda, katılımcılara geleneksel çini tekniğini öğretmenin yanı sıra, kendi birikimlerini çini sanatı vasıtasıyla ortaya koymaları kousunda yön göstermekteyiz.

Çini kursu aşamaları

Katılımcıların geleneksel desenlere ve motiflere hakim olarak bisküvi üzerine çalışmaya başlamalarından önce, bir süre kağıt üzerinde çalışma yapmaları gerekmektedir. Geleneksel çini desenlerini tamamı sırasıyla çizilir ve boyanır. Kağıt üzerinde önce kurşun kalem, ardından fırça ve boyayla çalışmalar yapılır.

Geleneksel desenlerin tamamının kağıt üzerinde çalışılmasının ardından, desenler öncelikle düz yüzeyli bisküvilere geçirilir. Desenler geleneksel yöntemle delinerek, kömür tozuyla yüzeye aktarılır. Çini bisküvisine kömür tozuyla aktarılan desenler, kontürleme işleminin ardından, desenin özelliklerine göre renklendirilir. Çini sırıyla sırlanan objeler, pişirimin ardından katılımcılarımıza teslim edilir.

Çini kursunda kullanılan boyalar

Çini boyaları tarafımızdan temin edilmektedir. Ancak fırça ve boyalar temiz kullanılması gereken malzemeler olduğundan, katılımcılara zamanla kendi boya ve fırça setlerini oluşturmalarını tavsiye ederiz.

Çini kursu süresi

Kursumuz Kasım ayında başlayıp takip eden yılın Haziran ayına kadar devam etmektedir. Haftada 1 gün, günde 4 saat, grup dersi şeklinde çalışmaktayız. Gruplarımız en fazla altı kişiliktir.

Çini kursumuz, yeterli katılımcı sayısına ulaşmamız halinde açılacaktır. Ön kayıt ve bilgi için bize ulaşabilirsiniz.