Çömlek Kursu

Çömlek Kursunda Neler Yaparız

Çömlek Tornasında form oluşturmak serbest şekillendirmeye göre daha uzun zaman ve ilgi gerektiren bir şekillendirme tekniğidir. Bu sebeple Torna Kursu seramik kursundan farklı olarak birebir, özel ders şeklindedir.

Çömlek kursu teknikleri

Öncelikle çamuru tanıma ve çamur yoğurma teknikleri çalışılarak başlanır. Ardından Çamur merkezleme aşamasına geçilir. Çamuru merkezlemek için belirli teknikler denendikten sonra katılımcının en başarılı olduğu teknikle devam edilebilir. Başlangıçta silindir gibi basit formlar şekillendirilir, ardından formlar genişletilip uzatılarak ilerlenir. Tornada rötuş işlemi de önemli aşamalardan biridir. Tam kurumamış form torna üzerinde uygun bıçaklarla traşlanır ve sır ayakları oluşturulur.

Çömlek kursunda kullanılan boya ve sırlar

Sıratlı/Çini boyaları ve şeffaf sır her katılımcımızın atölyemizden rahatlıkla kullanabileceği malzemelerdendir. Katılımcılar hazır paketli sır kullanmak isterlerse kendileri için alabilirler

Çömlek kursu süresi

Çömlek kursumuz yaklaşık olarak Ekim ayında başlayıp takip eden yılın Ağustos ayına kadar devam etmektedir. Haftada 1 gün, günde 3 saat birebir özel ders şeklinde çalışmaktayız. Hafta içi ve hafta sonu karşılıklı uygun olan zamanları belirliyoruz.