Seramik Kursu

Seramik kursunda neler yaparız

Seramik Kursunda, katılımcılar öncelikle seramik çamuruyla ve elle şekillendirme teknikleriyle tanışarak temel üç boyutlu formları oluşturmayı öğrenirler. Zamanla çalıştıkları bu tekniklerle diledikleri formları oluşturma becerilerini elde ederler. Form şekillendirme teknikleriyle eş zamanlı olarak öğrenecekleri seramik dekorlama teknikleriyle birlikte, çamurla şekillendirdikleri ürünlerini renklendirmeye başlarlar. Genel olarak ve tabi ki katılımcıların yönelimleri doğrultusunda üretebilecekleri seramik çeşitleri, başta Mutfak seramikleri olmak üzere, dekoratif seramikler, seramik takı, seramik panolar ya da yüzeysel seramikler ve seramik heykellerdir.

Seramik kursu teknikleri

Katılımcılar, seramik kursu başlangıcında elle şekillendirme tekniklerini sırasıyla kullanmayı öğrenerek serbest form tasarımları ve uygulamaları yaparlar. Çimdik tekniği, fitil tekniği ve plaka tekniği başlıcalarıdır. Teknikler sırasıyla öğrenildikten ve uygulandıktan sonra, kendi tasarladıkları, çizerek ya da maket oluşturarak hazırladıkları tasarımlarını uygulamaya başlarlar. Burada amaçlanan, katılımcının hayalindeki objeyi ya da seramik yüzeyi tüm detaylarıyla planlayarak adım adım projelendirebilmesidir. Zamanla elle şekillendirme tekniklerinin yanında, kalıp kullanımı ve rölyef yapımı da katılımcının yönelimi doğrultusunda öğrenilen konular arasında yer alabilir.

Seramik kursunda kullanılan malzemeler ve pişirim

Seramik kursunda ağırlıklı olarak beyaz çamur kullanıyor olsak da isteyen katılımcılar farklı renkte çamurlarla da çalışma yapabilirler. Örneğin; genellikle çömlek yapımında kullanılan kırmızı çamur ve özellikle seramik heykel ya da seramik pano yapımında kullanılan şamotlu çamur beyaz çamurun alternatifleridir. Bunlar dışında ithal renkli çamurlar da kullanılabilir. Temel el aletleri, turnetler ve kalıplar çamur şekillendirme aşamasında kullanmak üzere seramik atölyemizde mevcuttur. Bisküvi pişirimi ve sırlı pişirim olmak üzere 2 aşamalı pişirim yapmaktayız.

Seramik kursunda kullanılan boya ve sırlar

Çini boyaları ve şeffaf sır her katılımcımızın seramik atölyemizden rahatlıkla kullanabileceği malzemelerdendir. Katılımcılar hazır paketli sır kullanmak isterlerse kendileri için tedarikçilerden satın alabilirler. Seramik sırları ve çini boyları hakkında daha detaylı bilgi için yazımızı okuyun.

Seramik kursu süresi

Seramik kursumuz yaklaşık olarak Eylül ayında başlayıp takip eden yılın Ağustos ayına kadar devam etmektedir. Haftada 1 gün, günde 4 saat çalışmaktayız. Hafta içi ya da hafta sonu gruplarımıza kayıt yaptırabilirsiniz.

Seramik workshop

Seramik atölyemizde aylık devam eden kurslarımızın yanın sıra, günlük seramik workshoplar da yapılmaktadır. Her ay başında instagram hesabımızdan ve sitemizde yer alan blog kısmından günlük seramik workshoplar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Seramik kursu kayıt için

Seramik kursumuza kayıt yaptırmak için +90 216 450 21 22 no'lu telefonumuzdan bizi arayabilir, sosyal medya hesapları üzerinden yazabilir ya da bize mail atabilirsiniz.