Seramik Öğrenmeye Başlamak

Seramik Öğrenmeye Başlamakla İlgili

Öncelikle bu konuyla ilgili bilgi vermek istememin sebebi tabi ki sizlerden gelen sorular oldu. Atölyemizde gerçekleştirilen kurs programımız serbest şekillendirme tekniklerini kapsıyor.

Peki nedir bu serbest şekillendirme ?

Basitçe açıklamak gerekirse; elle şekillendirmedir. Yani çamuru sadece yardımcı malzemeler kullanarak ellerinizle şekillendirirsiniz. Seri üretim değildir. Tabi ki şekillendirdiğiniz tabaktan aynı ölçü ve formda çoğaltabilirsiniz ama hepsini elle şekillendirdiğinizden, hiçbiri birbirinin mükemmelen aynısı olmaz. Seramik üretiminde birebir aynı ve çok sayıda ürün elde etmek için endüstriyel seramik teknikleri kullanılır ancak bu üretim teknikleri hobi kursu programlarına dahil değildir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için seramik kursu sayfamıza bakabilirsiniz.

Seramik yapmak için yetenekli olmak

Ben çöp adam bile çizemem

Özellikle belirtmeliyim ki daha önce resim, seramik ya da sanatın her hangi bir dalıyla ilgilenmiş olmanız gerekmiyor. Sık sık bu cümleyle karşılaşıyorum ve çizmiş olmanız da gerekmiyor. Seramik teknik demektir ve teknikleri öğrenmeye başladığınız hatta eliniz çamura dokunduğu andan itibaren bile etrafınıza bakış açınız da değişmeye başlar. Henüz daha en temel faktörleri öğrenirken bile aslında içinizdeki yaratıcı tarafla tanışmaya başlarsınız. Mesela sokakta yürürken, mağazaların vitrinlerine bakarken gözleriniz hemen seramik ürünleri seçmeye başlar veya gördüğünüz seramik objelerin nasıl şekillendirildiklerini, hangi teknikle dekorlandıklarını ya da üzerlerindeki sırın/boyanın kodunu düşünmeye başlarsınız

Seramik üretimi için ne kadar zaman harcamalıyım

Ve evet zaman gerekli. Seramik üretimi zaman gerektiren bir süreçtir. Yavaş bir süreçtir. Kursa başladığınız ilk gün ortaya çıkardığınız objeleri, pişmiş, boyanmış ve sırlanmış olarak evinize götürebilmeniz için en az üç hafta geçmesi gerekir. Haftada bir gün geldiğiz atölyemizde, ilk ders çamuru şekillendirir, ikinci hafta rötuşlar ve yeni bir teknik öğrenir, üçüncü hafta bisküvi pişirimi (ilk pişirim) tamamlanmış objeyi boyarsınız. Boyandıktan sonra gerekliyse şeffaf sırlanan objeniz bir kez daha pişirilir (sırlı pişirim) ve seramik haline gelir. Evet uzun bir süreçtir ama sonunda elinizdeki ufak çamur parçasından ortaya çıkardığınız seramiğinizi kullanılabilir halde görmek, tüm bu zamana ve emeğe inanmanızı ve bağlanmanızı sağlar

Dokunarak, hissederek, ince ince üzerinde çalıştığınız çamur ellerinizde hayat bulur ve o anın keyfinin yerini doldurabilecek kadar güçlü bir hissi yaşamak gibisi yoktur.

Umarım isteğiniz ve vaktiniz olur da seramik yaratmanın keyfini yaşarsınız. Biz atölyedeyiz, bekleriz


Etiketler